8 клас

Всесвітня історія . Схеми та таблиці
Люблінська унія 1569 року
Берестейська унія 1596 року
Виникнення козацтва
Запорізькі козаки


Запорізька Січ. Дмитро Вишневецький (Байда)
Козацькі війни кінця XVI ст. (Косинський, Наливайко)

Козацькі повстання середини XVII ст. 


6 грудня 2016
Завдання №1
Яким сподвижникам Богдана Хмельницького належать ці біографії?
1 — Максим Кривоніс; 2 — Іван Богун; 3 — Філон Джеджалій; 4 — Данило Нечай; 5 — Федір Вишняк; 6 — Іван Ганжа; 7 — Кіндрат Бурляй.
а) Один із найближчих сподвижників Богдана Хмельницького. Походив із татарського
роду. До початку революції служив козацьким сотником Переяславського полку. Брав участь у Жовтоводській, Корсунській, Пилявецькій, Зборівській, Берестецькій битвах. Виконував важливі дипломатичні доручення Богдана Хмельницького. У жовтні—листо-
паді 1648 р. українська дипломатична місія під його керівництвом уклала з урядом Османської
імперії договір. У вересні 1650 р. очолював українське посольство до молдавського володаря Василя Лупула.
б) Черкаський полковник. Один із визначних діячів Національної революції середини ХVІІ ст. Улітку 1648 р. — наказний гетьман в армії Богдана Хмельницького. Відіграв велику роль у переможних —Жовтоводській, Корсунській, під Старокостянтиновом і Пилявцями — битвах. Під час облоги Львова захопив Високий Замок. Учасник штурму Замостя. Помер від чуми, повертаючись із військового походу.
в) Полковник Чигиринського полку. У квітні 1648 р. разом із Філоном Джеджалієм очолив повстання реєстрових козаків у Кам’яному Затоні та їх перехід на бік Богдана Хмельницького. Став одним із найближчих сподвижників Богдана Хмельницького. Учасник Жовтоводської
та Корсунської битв. У 1648 р. очолив перше українське посольство до Варшави. У 1649 р. двічі їздив із дипломатичними місіями до Москви; мав зустріч із царем Олексієм Михайловичем.
г) Подільський полковник. Брав участь у всіх битвах Національної революції середини ХVІІ ст. У березні 1651 р. разом із С. Височаном керував обороною Вінниці. Особливо відзначився в Берестецькій битві 1651 р. У 1655 р. керував героїчною обороною Умані. Непохитно стояв
на позиціях української державності, був противником промосковської
та пропольської орієнтації українських гетьманів.
д) Уманський полковник. У ніч із 23 на 24 квітня 1648 р. напередодні битви під Жовтими Водами за дорученням Богдана Хмельницького переконав реєстрових козаків у Кам’яному Затоні на Дніпрі приєднатися до української армії. Учасник Корсунської битви. У червні1648 р. під час боїв із польськими військами козацький загін, очолюваний ним, визволив Умань і Тульчин. Загинув у Пилявецькій битві 1648 р.
е) Гадяцький полковник. Виконував важливі дипломатичні доручення Богдана Хмельницького. Наприкінці березня — у квітні 1648 р. разом із гетьманом вів переговори з кримським
ханом Іслам-Гіреєм ІІІ.У березні—травні 1653 р. разом із С. Мужиловським вів дипломатичні
переговори з царським урядом у Москві.
є) Брацлавський полковник. Брав участь у Пилявецькій, Зборівській битвах. Наприкінці 1649 — на початку 1650 р. очолив великі народні повстання на Брацлавщині, Поділлі та Волині. За оцінкою уряду Речі Посполитої, був «найбільшим бунтівником». У вересні 1650 р. під
час походу козацького війська в Молдавію здобув Ясси, що зумовило підписання угоди між молдавським володарем Василем Лупулом і Богданом Хмельницьким.
Завдання №2
Наприкінці 1648 р. англійська газета «Merkure Anglos», описавши битви на Жовтих Водах та під Корсунем, констатувала: «Польща в пилу та крові впала під ноги козаків». Який міжнародний резонанс мали перемоги українського війська?
Завдання №3
Рік Зборівської битви + рік Пилявецької битви  – рік Збаразької битви  + перша цифра реєстру козаків за Білоцерківським мирним договором  + кількість воєводств, на які поширювалася
гетьманська влада за умовами Білоцерківського договору =дата.
Яка подія відбулася у вказаний рік? Опишіть події.

28 листопада 2016
Прочитайте уривок із документа і дайте відповіді на запитання.
«Правда те, що я мала й незначна людина, але Бог дав мені, що я є одновладцем і самодержцем руським. Виб'ю з лядської неволі ввесь руський народ, а що перше я воював за шкоду і кривду свою, тепер буду воювати за нашу православну віру. За кордон на війну не піду, на турків і татар шаблі не підніму, досить маю на Україні, на Поділлі й Волині, досить вигоди, достатку й пожитку в землі та князівстві своєму, по Львів, Холм і Галич. А ставши над Віслою, скажу дальшим ляхам: сидіть, мовчіть, ляхи! А будуть і за Віслою кричати, знайду я їх там напевно. Не залишиться мені нога жодного князя і шляхетки тут, на Україні; а схоче котрий з нами хліб їсти, хай буде послушний Запорозькому Війську».
1) У чому вбачає Б. Хмельницький кінцеву мету війни, яку він очолив?
2) Як визначено в промові гетьмана основні засади зовнішньої політики Української держави?
3) Які риси Б. Хмельницького - людини, полководця,державного діяча - розкриває виголошена ним програма щодо перспектив і кінцевої мети війни з поляками?


13 коментарів:

  1. 1)воювати за нашу православну віру 2) За кордон на війну не піду, на турків і татар шаблі не підніму, досить маю на Україні, на Поділлі й Волині, досить вигоди, достатку й пожитку в землі та князівстві своєму, по Львів, Холм і Галич. 3)Правда те, що я мала й незначна людина, але Бог дав мені, що я є одновладцем і самодержцем руським.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. відповідь часткова, доопрацюй будь ласка.

      Видалити
    2. 1) щоб наш український народ жив у мирі і злагоді з усіма народами.2) Україна буде незалежною державою 3) Правда те, що я мала й незначна людина, але Бог дав мені, що я є одновладцем і самодержцем руським православним а головне українським.

      Видалити
  2. 1."тепер буду воювати за нашу православну віру"
    2."За кордон на війну не піду, на турків і татар шаблі не підніму, досить маю на Україні, на Поділлі й Волині, досить вигоди, достатку й пожитку в землі та князівстві своєму, по Львів, Холм і Галич."
    3."Правда те, що я мала й незначна людина, але Бог дав мені, що я є одновладцем і самодержцем руським."
    Клименко В.О. 8-А

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Уважно вчитайся у запитання, доопрацюй.

      Видалити
    2. 1.Життя вільне без шляхти та магнатів,звільнення з "лядської неволі"
      3.Рішучий, здержує слово, наполеглевий!!!

      Видалити
  3. 1) Богдан Хмельницький хотів визволити із лядської неволі весь руський народ.
    2) Богдан Хмельницький не ходив воювати за кордоном,на турків і татар шаблі не піднімав.
    3) Богдан Хмельницький : рішучий, здержує своє слово, наполеглевий.


    ОЛЕКСАНДР ГАРКАВИЙ

    8 - Б КЛАС

    ВідповістиВидалити
  4. 1)Б. Хмельницький вбачав у меті війни створення православної держави без польських магнатів та шляхти,звільнення руського народу з "лядської неволі".

    2)Українська держава не буде йти війною на сусідні країни.

    3)Волею бога став на чолі держави;Спочатку боровся за свої права , а тепер за віру і державу. Кожний"хто буде послушний " буде прийнятий до "Запорізького Війська"

    Б.Катерина 8-А

    ВідповістиВидалити
  5. 1)Він хотів створити православну церкву де не буде шляхти і польських магнатів.
    2),,За кордон на війну не піду, на турків і татар шаблі не підніму,,
    3) ,,я мала й незначна людина, але Бог дав мені, що я є одновладцем і самодержцем руським,,
    ДУБЕНСЬКА Л. 8-Б
    Не залишиться мені нога жодного князя і шляхетки тут, на Україні; а схоче котрий з нами хліб їсти, хай буде послушний Запорозькому Війську».

    ВідповістиВидалити