10 клас

Задачі на тему "Юридична відповідальність"


1. 20 серпня 2001 р. громадянин К. намагався потай вивезти певний товар на суму 200 грн., що за чинним на тоді законом вважалося злочином. 5 вересня 2001 р. набув чинності новий Кримінальний кодекс України, який не передбачає кримінальної відповідальності за такі дії.
Зразок відповіді. Громадянин не буде притягнутий до кримінальної відповідальності, тому що закон у випадку пом’якшення або скасування відповідальності особи має зворотну силу.
2. Водій автомобіля зупинився на сигнал дівчини на заміській дорозі. Дізнавшись, що потрібна допомога у транспортуванні пораненого юнака до медичної установи, відмовився її надати. Друзі юнака силою відібрали автомобіль і відвезли пораненого до лікарні.
Зразок відповіді. Друзі юнака не будуть притягнуті до кримінальної відповідальності, тому що вони діяли в стані крайньої необхідності. Можливе лише відшкодування такої завданої матеріальної шкоди, як вартість бензину.
3. Фермер побачив, як двоє чоловіків, погрожуючи ножами, намагаються заволодіти комбайном, і зробив декілька пострілів з мисливської рушниці, що належала йому. Нападники дістали поранення.
Зразок відповіді. Фермер скоріше за все не буде притягнутий до відповідальності, тому що діяв у стані необхідної оборони. Зважаючи на груповий характер нападу і наявність у нападників холодної зброї (ножа), застосування рушниці є правомірним.
4. Жінка украла гаманець у одного з пасажирів тролейбуса.
Зразок відповіді. Жінка буде притягнута до кримінальної відповідальності.
5. Жінка перейшла дорогу на червоний сигнал світлофора. Коли її зупинив міліціонер, вона пояснила, що приїхала з далекого села, раніше ніколи не бачила світлофора і не обізнана із значенням його сигналів.
Зразок відповіді. Жінка може бути притягнута до адміністративної відповідальності. Незнання правил дорожнього руху не звільняє жінку від відповідальності, хоча міліціонер зобов’язаний урахувати всі супутні обставини.
6.Дідусь, який уночі, почувши грюкіт у двері, намагався переконати непроханих гостей піти. Потім він узяв рушницю і, коли двері було вибито, вистрілив у нападника. Ранком, коли прийшли люди, виявилося, що біля дверей лежить тіло 17-річного юнака, вбитого дідусем пострілом із рушниці. (Приклад необхідної оборони.)
7.У переповненого людьми автобуса відмовили гальма. Водій спрямував машину, що втратила управління, на кіоск і розтрощив його. Пасажири одержали легкі тілесні ушкодження. (Приклад крайньої необхідності.)
8.хлопець, не зважаючи на вимогу матері, пішов гуляти, не виконавши домашнє завдання (не є правопорушенням);
9.дівчина-дев’ятикласниця відмовилася брати участь у зборах дитячої громадської організації, створеної в школі, де навчається дівчина (не є правопорушенням);
10. група юнаків віком від 16 років уночі проникла до сільської крамниці та викрала продукти на суму 500 грн. (кримінальне правопорушення (злочин));
11. жінка їхала в електричці, не придбавши квиток (адміністративне правопорушення);
12. чоловік застосував зареєстровану мисливську рушницю, що належала йому, проти громадянина, який виламав двері квартири та вдерся до неї, поранивши нападника (не є правопорушенням, чоловік діяв у стані необхідної оборони).
13.Хлопець викрав гаманець у пасажирки тролейбуса. (Умисний злочин.)
14. Жінка в магазині раптово втратила свідомість і, упавши, розбила вітрину. (Правопорушення не скоєно, жінка не могла керувати своїми діями.
15.Хлопець, бажаючи продемонструвати подрузі свою фізичну силу, підняв її на руки і за її згодою тримав за огорожею балкону. Хлопець не втримав дівчину і вона впала з п’ятого поверху. Дівчина внаслідок падіння дістала складні переломи. (Злочин з необережності.)
16.Юнаки вдерлися до крамниці і, погрожуючи рушницею, вимагали від продавця віддати їм гроші з каси. (Умисний злочин.)
17.Кілька грабіжників вдерлися до дачного будинку громадянина Т. і, погрожуючи ножем та сокирою, вимагали віддати коштовності і гроші. У відповідь Т. здійснив кілька пострілів з мисливського карабіна, поранивши при цьому одного з нападників і вбивши іншого. (Грабіжники скоїли умисний злочин, громадянин Т. діяв у стані необхідної оборони.)

18.Рятувальники, щоб зберегти міст, на який під час повені несло зірваний з якоря пароплав, підірвали судно. (Крайня необхідність.)
Задачі на тему "Громадянство"
1. У родині громадян України Марії С. та Андрія В. народився син в Москві, де вони гостювали у родичів. Батьків цікавить, чи отримає їх дитина громадянство України, адже народилася вона за межами нашої країни.
2. У пологовому будинку м. Києва народилася дівчинка. Її мати — громадянка України, батько — студент з Йорданії, громадянин цієї країни, який навчається в Київському політехнічному інституті. Яке буде громадянство у дитини?
3. Під час навчання в університеті Анна П. одружилася з громадянином Лівану Ахмедом Р. Після закінчення навчання вони виїхали жити до Лівану. Через рік у них народилася дівчинка. Мати хвилюється, чи має її донька право на українське громадянство.
4. До дверей лікарні в М.Одесі було підкинуто трьохмісячну дитину. Незважаючи на намагання співробітників лікарні та працівників міліції, встановити батьків дитини не вдалося. Як визначити громадянство дитини ?
5. До консультації завітав 17-річний Андрій. Його батьки прийняли рішення виїхати на постійне місце проживання до Молдови, звідки родом батько. При цьому вони подали заяву про вихід з українського громадянства та прийом до молдавського громадянства. Але хлопець, з одного боку, не хоче розлучатися з батьками і готовий переїхати до Молдови, а з другого — не хоче втрачати українське громадянство. Він просить пояснити, чи можливо вирішити це питання згідно з його бажанням.
6. У новонародженого в Ук­раїні Ярослава мати — грома­дянка України, а батько — гро­мадянин Польщі. Яке буде громадянство у дитини?
7. Подружжя Петренків є громадянами України. Коли вони перебували у родичів у Молдові, в них народилася донька. Чи отримає вона гро­мадянство України?
8.  Студентка Вінницько­го медичного інституту Каріна, громадянка України, одру­жилася з громадянином Єгип­ту, студентом цього ж ВНЗ. У них у Вінниці народилась донь­ка. Чи буде вона громадянкою України?
9. Оксанка, мати якої є гро­мадянкою України, а батько — громадянином Німеччини, на­родилася в Німеччині. Яке буде громадянство у дитини?
10.  Новонародженого Анд­рійка черговий міліціонер знай­шов на залізничному вокзалі. Його батьки не встановлені, і їхнє громадянство невідоме. Громадянином якої країни буде Андрійко?
11. Родина Гольдбергів (батько, мати, донька 13 років і син 14 років) виї­хали з України до Ізраїлю, вийшовши з українського громадянства. Через деякий час діти випадково дізналися, що вони вже не є громадянами України, хоча бажання такого не мали. Чи порушено їх права?
12. Двоє молодих чоловіків – громадяни України Олег і Дмитро поїхали на роботу до Москви. Олег влаштувався водієм вантажівки в комерційну фір­му, а Дмитро уклав контракт на проходження військової служби. Через три роки обидва повернулися в Україну. Чи є вони громадянами України?
Юридичні задачі до теми: «Державний лад»
1.     Розв’яжіть юридичні задачі:
a)    Країна складається з 5 провінцій, в кожній з яких діє виборний орган, який вирішує питання місцевого значення. Глави держави – імператор, який призначає прим’єр-міністра та членів уряду. Законодавча влада належить двопалатному парламентові, нижня палата якого обирається раз на чотири роки. Одна з провінцій 20 років тому була захоплена під час збройного конфлікту, і з того часу в ній точаться постійні, часом збройні, сутички з представниками місцевого населення, яке вимагає незалежності. Визначте форму держави
b)   Законодавчу владу в країні представляє парламент, що обирається за пропорційною системою на загальних виборах строком на 7 років. Уряд очолює голова Ради міністрів, який призначається президентом за згодою парламенту. Міністрів призначає президент за пропозицією голови Ради міністрів. Країна поділяється на департаменти, в кожному з яких є представник центрального уряду, призначений президентом та обраний населення орган місцевого самоврядування. Визначте форму держави.
c)       Країна поділяється на провінції, райони і підрайони. У кожній провінції діє призначений урядом губернатор, який зобов’язаний проводити в життя рішення центрального органу, а також реалізовувати більшість рішень органів місцевого самоврядування. Конституція затверджена загальнонародним референдумом. Парламент – Національні збори – на спеціальному засіданні обирає президент держави. Уряд формується президентом, але має отримати підтримку парламенту, перед яким в подальшому несе відповідальність. Визначте форму держави
d)      Конгрес та президент обираються на загальних виборах. Президент має право розпустити Конгрес, особисто формує та очолює уряд. До складу держави входить 12 провінцій та федеральний округ. У кожній провінції прийнято власну Конституцію та закони, які не суперечать Конституції держави в цілому. Визначте форму держави.
e)    Країна складається з 16 земель, кожна з яких має власну конституцію, парламент, уряд. Вищу юридичну силу має конституція, яку приймає парламент держави, що складається з двох палат: нижньої, яка формується шляхом загальнонародних виборів раз на чотири роки, та верхньої, депутатів якої обирають парламенти земель. Глава держави – президент, який обирається нижньою палатою парламенту та формується партією, яка має у парламенті більшість
f)     Країна складається з трьох історичних частин, в кожній з яких діють виборні органи, що займаються справами місцевого значення. Глава держави – королева, яка призначає примє’р-міністра та міністрів. Укази королеви підписують та відповідають за них члени уряду. Законодавча влада належить двопалатному парламенту, нижня палата якого обирається не рідше, ніж раз на 5 років. Міністри обов’язково мають бути депутатами парламенту.
g)    Країна розділена на 14 адміністративних одиниць, на чолі яких – призначені королем глава території та рада, яка обирається населенням. Глава держави – король, він призначає та звільняє міністрів, в окремих випадках може розпустити парламент. Король передає владу у спадок. Парламент обирається на 4 роки. Він приймає закони, визначає політику, може висловити недовіру уряду.
h)   Країну розділено на 95 департаментів, в кожному з яких існують органи самоврядування, обрані населенням, та префекти, призначені цими органами за погодження з центральним урядом. Президент обирається загальнонародним голосуванням строком на 7 років. Він має право розпускати парламент, самостійно призначає та може звільняти з посади прем’єр-міністра. Парламент приймає закони і може висловити недовіру уряду, але це не призводить до відставки останнього.
i)      Країну розділено на райони, глави яких призначаються президентом країни. Існує також автономна республіка, статус якого визначено конституцією країни. Глава держави – президент, він призначає прем’єр-міністра та членів уряду, може скасувати рішення уряду чи парламенту автономної республіки, але не має права розпускати парламент. Однопалатний парламент обирається раз на 5 років. Парламент має право імпічменту, але його процедура складна. Серед вищого керівництва країни два сини президента, два його брати та ще кілька родичів. За результатами референдуму встановлено довічне перебування президента на посту.
Таблиця. Причини виникнення держави і права.
Основні причини виникнення держави і права
Економічні
це умови розвитку економічної системи, що спричинили необхідність державно-правової регламентації економічних відносин
  • поява приватної власності;
  • внутрішньо родова нерівність;
  • три поділи праці;
  • поява надлишкового продукту
Політичні
це умови, що визначили необхідність вдосконалення владних повноважень
  • неможливість існування родоплемінної організації суспільства за нових історичних умов;
  • поява соціальних груп з різноманітними інтересами та потребами у новому способі влади з удосконаленим апаратом і можливістю здійснювати примус
Соціальні
це умови, спричинились ускладненням відносин між людьми
  • ліквідація общинного колективізму;
  • поява соціальних суперечностей;
  • упорядкування відносин між людьми
Психологічні
це умови, що визначили особливості розвитку психіки та свідомості людини
  • усвідомлення таких понять, як права та обов’язки;
  • поява відчуття провини
Культурні
це умови, що визначилися рівнем духовного розвитку суспільства
  • необхідність управління суспільством більш цивілізованими методами;
  • поява релігії;
  • поява письма, освіти, науки
Таблиця . Основні теорії походження держави і права.
Назва теорії
Сутність теорії
Представники
Теологічна
пояснює походження держави і права Божою волею, процес виникнення і розвитку держави і права є аналогічним процесу створення Богом світу
А. Блаженний (354–340) — його праця «Про град Божий»; Ф. Аквінський (1225–1274) — його праця «Про правління правителів»
Патріархальна
доводить, що виникнення держави і права є результатом розвитку сім’ї, зокрема батьківської (патріархальної) влади
Платон (427–347) — його праці «Держава» і «закони»; Аристотель, Жан Боден, Микола Михайловський, Генрих Мен
Договірна
доводить, що походження держави і права є результатом укладення угоди між людьми і усвідомлення ними своїх прав, потреб та інтересів
Епікур, Протагор, Лукрецій Кар, Гуґо Ґроцій, Спіноза, Дж. Локк, Томас Гоббс, Жан-Жак Руссо, Олександр Радищев
Органічна
ототожнює виникнення, будову і функції держави з виникненням, будовою і функціями живого організму
Герберт Спенсер (1820–1903) — його праця «Система синтетичної філософії»
Економічна
доводить, що держава і право виникли внаслідок дій об’єктивних процесів економічного розвитку суспільства
Карл Маркс, В. І. Ленін, Фрідріх Енгельс — його праця «Походження сім’ї, приватної власності і держави»
Психологічна
пояснює виникнення держави і права особливими властивостями людської психіки — потребою людей жити в організованому суспільстві
Лев Петражинський, Габріель Тард — його праця «Суспільна думка і натовп»
Насильства
пояснює виникнення держави і права застосуванням зовнішнього або внутрішнього насильства одних людей над іншими
Людвіг Гумплович, Карл Каутський, Ф. Опенгеймер, Євген Дюрінг
Демографічна
стверджує, що населення збільшується у геометричній прогресії, а засоби існування — в арифметичній, і тому держава необхідна, щоб примусово спрямовувати суспільство шляхом регламентації поведінки населення
Г. Р. Мальтус
Сакральна
доводить, що влада має магічне походження. Першими носіями влади були маги, жерці, чаклуни, боги
Д. Фрейзер
Географічного детермінізму
вважає, що географічні особливості певної території є основним фактором виникнення на цій території відповідних держав
Монтеск’є — його праця «Дух законов»
Гідравлічна
ґрунтується на факті, що перші держави з’явилися на берегах великих річок, населення мало боротися з повенями, вирішувати проблему зрошення землі. Для вирішення цих питань і була потрібна рання державність
К. Віттфогель
Дифузійна
вважає, що держава є результатом передачі досвіду управління від одних народів до інших
Гренбер
Таблиця . Суверенітет держави.
Суверенітет держави — це політико-правова властивість державної влади, означає верховенство, повноту і неподільність влади держави в межах її території та незалежність і рівноправність у міжнародних відносинах
Основні ознаки державного суверенітету
Верховенство
Відсутність іншої суспільної влади на території країни, вищої за державну
Незалежність
Можливість самостійно приймати рішення всередині країни і зовні за умови дотримання приписів міжнародного права і національного законодавства
Самостійність
Державна влада не залежить від волі будь-яких інших організацій, окремих осіб чи інших суспільств
Неподільність (або єдність)
Єдність влади в цілому і лише функціональний її поділ на гілки влади
Повнота
Поширення державної влади на всі сфери державного життя і на все населення країни
Рівноправність у зовнішніх відносинах
Наявність у міжнародних відносинах таких само прав і обов’язків, як і в інших держав
Гарантії державного суверенітету
Це умови та засоби, за допомогою яких забезпечується державний суверенітет, а саме
Волевиявлення народу, який бажає щоб держава була суверенною
Спроможність економічного потенціалу держави
Військова могутність, спрямована на захист країни від зовнішньої агресії
Міжнародне визнання суверенітету держави
Таблиця. Форма державного правління.
Форма державного правління — це елемент форми держави, що відображає певний порядок (процес) утворення та організації вищих органів державної влади
Характеризує
Структуру вищих органів державної влади
Порядок утворення вищих органів державної влади
Розподіл повноважень між вищими органами державної влади
Принципи взаємодії державно-владних структур у процесі здійснення ними повноважень

Форма державного правління
Характеристика
Різновиди
Монархія
форма правління, за якої вища влада у державі цілком або частково належить однієї особі — монарху і, як правило, переходить у спадок найближчим родичам (спадкова монархія)
  • необмежені (абсолютні);
  • обмежені (дуалістичні і парламентарні)
Республіка
форма правління, за якої вища влада здійснюється виборним колегіальним органом — парламентом, який обирається населенням країни на певний строк, а значну роль у здійсненні владних повноважень відіграють президент та уряд, які разом із парламентом беруть участь у здійсненні державної влади
  • парламентська;
  • президентська;
  • змішана (президентсько-парламентська або парламентсько-президентська)
Таблиця. Форма державного устрою
Різновиди:
Унітарна держава
Федеративна держава
Конфедеративна держава
Це єдина централізована держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають ознак суверенітету
Це союзна держава, що складається з територій — суб’єктів федерації, які мають обмежений суверенітет
Це союз держав, які на основі договору об’єднані для досягнення певних цілей одним або декількома органами (наприклад, військовими) при збереженні в інших питаннях повного суверенітету
Таблиця. Форма державного (політичного) режиму.
Демократичний режим
Антидемократичний режим
Стан політичного життя, за якого державна влада здійснюється на основі принципів широкої і реальної участі громадян та їх об’єднань у формуванні державної політики, утворенні та діяльності органів держави, дотриманні основних прав і свобод людини і громадянина
Стан політичного життя, за якого державна влада значно обмежується, а то й зовсім усуваються можливості реального впливу громадян та їх об єднань на управління державою, обмежуються чи порушуються основні права і свободи людини і громадянина, влада зосереджується в руках неконтрольованої народом групи осіб або однієї особи

Антидемократичний режим
Тоталітарний режим
Авторитарний режим
Тиранія
Теократія
Охлократія
Сукупність засобів, методів, способів здійснення політичної влади, за якої вона прагне контролювати всі сфери суспільного життя і повністю підкорити людину
Система організації політичної влади, при якій одна особо чи група осіб монопольно здійснює владу за мінімальної участі народу
Встановлюється й утримується шляхом насильства
Влада перебуває в руках духовенства
Влада натовпу
Таблиця.   Громадянське суспільство.
Громадське суспільство
це історична форма життєдіяльності людей, яка є сукупністю приватних відносин (економічних, соціальних, культурних) між вільними індивідами, що виникають у процесі їхньої діяльності для задоволення історично обумовлених особистих інтересів і потреб
Характерні риси:
1
Визнання людини, її життя і здоров’я, честі й гідності, недоторканності й безпеки найвищою соціальною цінністю
2
Утвердження і забезпечення прав і свобод людини
3
Пріоритет суспільства над державою, яка існує насамперед як регулятор суспільних відносин і гарант здійснення прав особи
4
Подолання відчуження людини від засобів виробництва, знарядь праці і результатів своєї трудової діяльності
5
Забезпечення економічної свободи громадян та їх об’єднань
6
Наявність плюралізму (багатоманітності) в усіх сферах матеріального і духовного життя
7
Надійна, якісна система соціального захисту особи
8
Ідеологічна та політична свобода особистості, врахування та забезпечення здійснення різноманітних інтересів індивідів і соціальних груп

Таблиця . Право: поняття та основні ознаки.
Право
це система загальнообов’язкових, формально визнаних правил поведінки, що встановлюються, гарантуються і охороняються державою з метою упорядкування та регулювання суспільних відносин
Ознаки:
1
Право — це не одна норма (норма — у перекладі з грецької означає правило поведінки), а сукупність або система норм
2
Норми права виражають волю панівного класу, який знаходиться при владі, або компроміс класів і соціальних груп чи волю всього народу
3
Норми права встановлюються або санкціонуються (офіційно схвалюються) державою
4
Формальна визначеність права вказує на те, що норми права сформульовані за правилами граматики і формальної логіки і викладені в нормативно-правових актах, а також, складають систему писаного права
5
Норми права регулюють найбільш важливі суспільні відносини з позиції держави і суспільства
6
Норми права є загальнообов’язковими, є єдиною системою приписів, обов’язкових для всього населення, що проживає на території певної держави
7
Норми права охороняються заходами державного примусу у випадку їх порушень або шляхом застосування юридичних санкцій
 Таблиця  Основні види джерел права.
Основні джерела права
Правовий звичай
Санкціоноване (тобто офіційно схвалене) державою правило поведінки, що склалося в результаті тривалого повторення людьми певних дій
Правовий прецедент
Судове чи адміністративне рішення з конкретної юридичної справи, якому надається обов’язкове значення під час вирішення всіх наступних аналогічних справ
Релігійно-правові норми
Санкціоновані державою церковні канони (правила) та інші релігійні норми, яким надається загальнообов’язковий характер
Нормативно-правовий акт
Письмовий документ компетентного органу держави, у якому закріплено правило поведінки загальнообов’язкового характеру, що забезпечується державою
Нормативно-правовий договір
Документ загального характеру, що встановлюється за взаємною домовленістю кількох суб’єктів і забезпечується державою
Міжнародно-правовий акт
Документ міжнародного співтовариства, який з санкції держави поширюється на її території
Таблиця.  Основні елементи системи права.
Система права
об’єктивно зумовлена внутрішня організація і структура права, яка виражає єдність та узгодженість правових норм і об’єктивний поділ їх на галузі й інститути відповідно до особливостей суспільних відносин
Елементи:
Галузь права
Норма права
Інститут права
сукупність норм права, які складають відособлену частину системи права і регулюють якісно однорідні суспільні відносини специфічним методом правового регулювання
відображене в законах чи інших джерелах права загальнообов’язкове правило поведінки, що є взірцем можливої чи необхідної поведінки та охороняється від порушень заходами державного примусу
сукупність правових норм, які регулюють певну групуоднорідних суспільних відносин і становлять частину галузі права
 Таблиця. Коротка характеристика основних галузей права України.
Коротка характеристика основних галузей права України
Конституційне
Регулює відносити, які складаються в процесі організації і здійснення державної влади
Адміністративне
Регулює відносини, що складаються у сфері виконавчо-розпорядчої діяльності
Трудове
Регулює відносини між працівником і власником (уповноваженим органом) у трудових відносинах
Цивільне
Регулює майнові і зв’язані з ними особисті немайнові відносини
Шлюбно-сімейне
Регулює шлюбно-сімейні та прирівняні до них відносини
Земельне
Регулює відносини, які складаються у процесі використання землі
Фінансове
Регулює відносини, що виникають у процесі надходження та розподілу коштів державного бюджету
Екологічне
Регулює відносини, які складаються у процесі природокористування
Кримінальне
Визначає види суспільно небезпечних діянь (злочинів) і покарання, що застосовуються до осіб, які їх скоїли
Цивільно-процесуальне
Регулює відносини, що виникають під час досудового слідства, судового розгляду кримінальних справ, а також винесення і оскарження вироку суду
Виправно-трудове
Регулює відносини, що виникають у процесі виконання судових рішень у кримінальних справах
Муніципальне
Регулює суспільні відносини з питань функціонування системи місцевого самоврядування
 Таблиця. Норми права: поняття, ознаки.
Норма права
це обов’язкове, формально визначене правило поведінки загального характеру, що в установленому порядку приймається, здійснюється та забезпечується відповідними державними органами в межах їх компетенції, спрямоване на регулювання різних сфер суспільних відносин і захист соціальних цінностей шляхом встановлення юридичних прав і обов’язків суб’єктів права і охороняється від порушень заходами державного примусу
Ознаки, що відрізняють норми права від інших соціальних норм
1
Норма права — це таке правило поведінки, яке регулює найбільш важливі суспільні відносини, на відміну від інших соціальних норм
2
Це правило поведінки формулюється у вигляді юридичних прав і обов’язків суб’єктів суспільних відносин
3
Норма права — це формально визначене правило поведінки, яке зафіксоване в нормативно-правовому акті за законами формальної логіки і граматики
4
Норма права — це правило поведінки, яке охороняється державною владою від порушень, а у випадку порушень держава застосовує юридичні санкції
5
Це правило поведінки встановлене або санкціоноване державою чи її окремими органами і має офіційний характер на відміну від інших правил поведінки
6
Ці правила поведінки можуть змінюватись або відмінятись тими державними органами, які їх приймали (видавали) або вищестоящими органами
7
Норма права є загальнообов’язковою для виконання всім населенням і посадовими особами державних органів
 Таблиця. Структура норми права.
Структура норми права
внутрішня будова норми права, що виявляється у взаємодії її основних структурних частин (елементів)
Елементи:
Гіпотеза
(передбачення)
Така частина (елемент) норми права, що вказує на конкретні життєві обставини чи умови, з настанням яких виникають права і обов’язки, юридичні факти і правовідносини
Диспозиція
(розпорядження)
Така частина (елемент) норми права, що вказує на саме правила поведінки — права та обов’язки учасників правовідносин
Санкція
(стягнення)
Така частина (елемент) норми права, яка визначає міру державного впливу (заходи державного примусу), що застосовуються до порушника прав та норм обов’язків, передбачених диспозицією норми
 Таблиця. Система права і система законодавства.
Система права
Система законодавства
Об’єктивно зумовлена внутрішня організація і структура (будова) права, яка виражає єдність і узгодженість правових норм та об’єктивний поділ їх на галузі та інститути залежно від особливостей суспільних відносин
Сукупність законів і підзаконних нормативних актів, які виражають зміст правових норм, принципів, декларацій і спрямовані на регулювання неоднорідної сукупності суспільних відносин
Відмінності
Первинним елементом є норма права
Первинним елементом є нормативний (законодавчий) акт
За об’ємом матеріалу, система права вужча від системи законодавства, оскільки вона включає лише норми права
За об’ємом матеріалу, законодавство ширше системи права, оскільки воно включає, крім норм права, правові поняття, завдання, цілі і мотиви прийняття нормативних актів, програмні положення, декларації, які не входять у систему права
Внутрішня структура системи права включає галузі, інститути та норми права
Внутрішня структура системи законодавства включає галузі законодавства, нормативні інститути та нормативні приписи
Система права виходить тільки із галузей та інститутів права
Система законодавства не співпадає з галузями і інститутами системи права, оскільки вона включає норми різних галузей права і виконує потреби державного управління, потреби громадянського суспільства
Таблиця. Способи систематизації законодавства (нормативно-правових актів).
Способи систематизації законодавства
Кодифікація
Інкорпорація
Консолідація
Спосіб систематизації законодавства (нормативно-правових актів), забезпечення його системності й узгодженості, який полягає у зміні змісту правового регулювання суспільних відносин
Спосіб систематизації законодавства (нормативно-правових актів), який полягає в об’єднанні актів у збірники чи зібрання, розташування їх у певному порядку (за певним критерієм) без зміни змісту правового регулювання суспільних відносин
Спосіб систематизації законодавства (нормативно-правових актів), у процесі якого всі нормативні положення раніше прийнятих актів об’єднуються в єдиному новому документі без зміни змісту правового регулювання суспільних відносин
Таблиця . Структура правовідносин.
Термін
Визначення
Правовідносини
врегульовані нормами права суспільні відносини, у ході яких їхні учасники реалізують свої суб’єктивні права і виконують юридичні обов’язки

Суб’єкти
Об’єкти
Зміст
Учасники правових відносин, які мають суб’єктивні права та юридичні обов’язки
Те, на що направлені інтереси суб’єктів, з приводу чого вони вступають у правові відносини
Визначені законом суб’єктивні права та юридичні обов’язки учасників правовідносин
 Таблиця  Суб’єкти правовідносин.
Суб’єкти правовідносин
Фізичні особи
Юридичні особи
люди, які залежно від свого правового статусу виступають як:
  • громадяни;
  • іноземці;
  • особи без громадянства;
  • особи з подвійним громадянством
організації, що створені та зареєстровані у визначеному законом порядку і можуть бути самостійними учасниками правовідносин.
Бувають колективні і індивідуальні.
Колективні суб’єкти:
  • держава;
  • державні організації і установи;
  • громадські об’єднання;
  • територіальні громади;
  • релігійні організації;
  • промислові підприємства
Таблиця.  Правосуб’єктність.
Правоздатність
Дієздатність
Деліктоздатність
Визнана державою загальна можливість мати передбачені законом права бути їх носієм
Здатність особи своїми діями реалізувати свої права та обов’язки
Здатність нести юридичну відповідальність за скоєнні правопорушення
 Таблиця.  Види об’єктів правовідносин.
Об’єкти правовідносин — це все те, з приводу чого вони виникають, на що спрямовано дії сторін, що складає предмет їх інтересів
Об’єкти правовідносин — це матеріальні й нематеріальні блага, з приводу яких суб’єкти вступають у правовідносини, здійснюють свої суб’єктивні юридичні права і суб’єктивні юридичні обов’язки
Види об’єктів правовідносин
Приклади
Предмети матеріального світу
Засоби виробництва, предмети споживання, цінні речі
Послуги
Виконання робіт, зумовлених договором
Продукти духовної та інтелектуальної творчості
Твори живопису, музики, літератури, кіно, інші результати інтелектуальної діяльності
Цінні папери, офіційні документи
Паспорти, дипломи, гроші, лотерейні білети, акції
Особисті немайнові блага
Життя, здоров’я, честь, гідність, права і свободи
Таблиця  Поняття конституційного права. 
Конституційне право України — це провідна галузь права, яка становить сукупність правових норм, що закріплюють та регулюють основу соціально-економічної структури суспільства, його політичну систему, правовий статус людини з метою забезпечення умов для здійснення державної влади в країні
Конституційно-правові відносини
Елементи
Суб’єкти
Народ України; фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства); об’єднання громадян; трудові колективи; юридичні особи; державні органи; держава в цілому; інші держави та їхні фізичні особи.
Об’єкти
Політична влада, державна територія, майнові цінності (об’єкти власності), дії (голосування під час виборів), особисті немайнові блага (недоторканість)
Зміст
Сукупність прав та обов’язків між різними суб’єктами (між органами державної влади, між громадянами та органами влади і місцевого самоврядування тощо)
Таблиця Поняття громадянства.  
Громадянство — необмежений у процесі і часі правовий зв’язок особи з державою, який обумовлює поширення на неї всіх конституційних прав, свобод та обов’язків і змушує державу захищати права та законні інтереси своїх громадян як на своїй території, так і за її межами
Способи набуття:
За народженням (ґрунтується на одному з двох принципів)
Принцип права крові
(jus sanguinis)
Означає, що особа набуває громадянство батьків незалежно від місця народження (притаманний законодавству більшості держав світу)
Принцип права ґрунту
(jus soli)
Означає, що особа набуває громадянство держави, на території якої народилася, незалежно від громадянства батьків (притаманний законодавству США та латиноамериканських держав)
Внаслідок прийняття до громадянства (натуралізація)
Акт прийняття до громадянства (підстава) певної держави іноземця чи особи без громадянства (відбувається у випадках: набуття громадянства особою, яка його не має (апатридом); зміни громадянства; суміщення, або кумуляції, за якою особа зберігає колишнє громадянство і набуває нове)
Здійснюються, як правило, з урахуванням умов, передбачених законом (відповідний термін проживання зацікавленої особи на території даної держави, її майновий стан, родинні зв’язки тощо)
Внаслідок репатріації
Означає повернення емігрантів — осіб, які добровільно або примусово залишили батьківщину і виїхали в іншу країну на постійне чи тривале проживання, з поновленням їх у правах громадянства
Внаслідок оптації
Означає, у міжнародному праві, — добровільний вибір громадянства при зміні державою, громадянином якої особа була, території (оптанти можуть, на власний розсуд, або зберегти громадянство своєї держави, або набути громадянства держави, до якої, за оптації, переходить територія)

Таблиця   Підстави припинення громадянства. 
Припинення громадянства
  • Внаслідок виходу з громадянства України.
  • Внаслідок втрати громадянства України.
  • За підставами, передбаченими договорами України
Підстави втрати громадянство України
  • Якщо громадянин України після досягнення ним повноліття добровільно набув громадянство іншої держави.
  • Якщо іноземець набув громадянство України і не подав у порядку, передбаченому законом, документи про припинення іноземного громадянства або декларацію про відмову від нього.
  • Якщо іноземець набув громадянство України і скористався правами або виконав обов’язки, які надає чи покладає на нього іноземне громадянство.
  • Якщо особа набула громадянство України внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.
  • Якщо громадянин України без згоди державних органів України добровільно вступив на військову службу, на роботу в службу безпеки, правоохоронні органи юстиції або органи державної влади чи органи місцевого самоврядування іншої держави
Таблиця «Форма держави»

Основні типи держав
Стисле пояснення, приклади
Форма державного правління


Монархія
Абсолютна
(необмежена)
Вся влада зосереджена в руках самодержця(Російська імперія часів Петра І, Королівство Саудівська Аравія, султанат  Оман, ОАЕ, Держава Катар)
Деспотична
влада монарха «обожнюється», а він сам  офіційно визначається божеством. Цей різновид монархії був поширений у державах рабовласницького типу і насамперед на Древньому Сході (Єгипет, Вавилон, Ассирія  тощо);
Теократична
Глава держави(монарх)є одночасно і главою церкви.(Ватикан, Бахрейн)
Парламентська
Монарх є лише символом держави(Швеція,Японія, Англія, Іспанія)
Дуалістична
Як правило є двопалатний парламент. Нижня палата формується виборним шляхом і представляє інтереси буржуазії. Верхня складається зі знаті, яка призначається  монархом. Уряд підпорядковується монарху. Монарх відстоює інтереси знаті.(Кувейт, Непал)

Республіка

Президентська
Президент обирається  загальнонародним голосуванням, очолює уряд, але не може розпустити парламент. Обраний парламент тільки приймає закони, але має право накладати вето на президентські укази(США, Аргентина,Мексика,Бразилія,Росія )
Парламентська
Перед парламентом уряд несе політичну відповідальність за свою діяльність(Фінляндія, Індія, Туреччина, Італія… )
Змішана
(президентсько-парламентська,
парламентсько-президентська)
Присутні ознаки президентської і парламентської республіки.(Україна,Франція..)
Форма територіального устрою
Проста
Унітарна
Характеризується цілковитою політичною єдністю; наявність єдиної конституції, системи законодавства, податкової і кредитної політики, єдиного громадянства, єдиних у всій країні органів державної влади і державного управління(Польща,Литва, Україна…)
Автономія
Наділена певними політичними правами територія складної держави(АР Крим – Україна…)
Складна
Федерація
Союзна держава , що складається із кількох держав або державних утворень(США, Німеччина, Росія...)
Конфедерація
Союз суверенних держав, утворений для реалізації певних цілей  (США – 1781-1788; Швейцарія - 1815-1848;…)
Імперія
Насильно створена держава, яка складається з головної держави (метрополії) та її колоній і утримується за допомогою державного примусу  з боку метрополії(російська імперія,Британська імперія…)
Політичний режим
Демократичний
Ліберальний
Права людини і сама людина визнаються найвищою соціальною цінністю (Україна…)
Радикальний
Характеризується небажанням  здійснювати  будь-які  перетворення, надання переваг традиціям (Англія…) 
Консервативний
Основна увага приділяється радикальним перетворенням  у державі , здійсненню пошуку радикальних форм  і методів реорганізації суспільства(Іспанія…)
Антидемократичний
Авторитарний
Влада концентрується   в руках правлячої верхівки ; допускаються деякі розмежування  політичних сил, легальні можливості  через представницькі органи  чи громадські об’єднання  відстоювати інтереси певних верств населення (Іспанія в період Франко, Куба…)
Деспотія
Наявність самодержавної необмеженою влади(Ассирія, Вавилон)
Аристократія
Влада належить представникам  родової знаті  
Фашизм
Відкрита терористична диктатура  найбільш реакційних  сил (Фашистська германія, Нацистська Італія…)
Тоталітарний
Влада знаходиться в руках  однієї особи або партії (СРСР…)
Перехідні
Політичний режим в стані переходу від демократичного до антидемократичного(або навпаки)

МІЖНАРОДНІ СТАНДАРТИ
                               ПРАВ ЛЮДИНИ

10 грудня 1948 р. — прийняття ООН Загальної 
                                    декларації   прав людини

16 грудня 1966 р. — Міжнародний пакт про
                                    громадянські і політичні права,
                                    Міжнародний пакт про  економічні
                                    соціальні і культурні права

20 листопада 1959 р. — прийняття ООН Декларації
                                  прав   дитини

20 листопада 1989 р. — прийняття ООН Конвенції
                                    про  права дитини


                 АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО
Наведіть юридичне значення цифр

16 років — вік,з якого настає юридична відповідальність.
15 діб — термін адміністративного арешту.
2 міс. — термін виправних робіт
20 — відсоток заробітку, який перераховують державі.
До 3 років — позбавлення спеціального права.
20-60 годин — термін громадських робіт для неповнолітніх   (призначає суд)
 15 днів — термін,протягом якого розглядається справа про адміністративне правопорушення
3години — захід адміністративного припинення
           (затримання з метою припинення правопорушень).
 Не пізніше 2 місяців з дня вчинення — може бути накладено адміністративне стягнення


                    ГРОМАДЯНСТВО УКРАЇНИ

5 років — необхідний термін проживання в Україні для
                  прийняття до громадянства.

2 роки — термін проживання для осіб,що одружені згромадянами України,необхідний для прийняття  до громадянства України

14 років — вік, з якого неповнолітній може вирішувати
                   самостійно питання громадянства.


                 ВІЙСЬКОВА СЛУЖБА В УКРАЇНІ
Наведіть юридичне значення цифр
    17р. — вік, коли проводиться приписка до призивної
             дільниці.
    20р. — вік, коли юнаків призивають на військову службу
    12 міс. — строк військової служби в більшості видів
Збройних Сил.                                                                                                  
18 міс. — строк строкової служби на кораблях.
6 міс. — строк служби для військовослужбовців, що
мають  вищу освіту
18 міс. — строк альтернативної служби.
27 р. — максимальний вік призову до Збройних Сил
України.

                           ВЕРХОВНА РАДА
Наведіть юридичне значення цифр
450 — конституційний склад Верховної Ради
5 —     строк повноважень Верховної Ради
226 — мінімальна кількість депутатів, які повинні
            проголосувати за прийняття закону
300 — мінімальна кількість депутатів, які повинні
             проголосувати за прийняття конституційних законів
300 — мінімальна кількість народних депутатів, які
            повинні проголосувати за закон,щоб подолати вето  Президента.
15 —   кількість днів, протягом яких Президент повинен
        підписати закон, прийнятий Верховною Радою, або повернути.
10 —   кількість днів, протягом яких Президент повинен
       підписати закон після подолання його вето   Верховною Радою. 
30 — кількість днів коли ВР збирається на першу сесію,
           після офіційно отриманих результатів виборів.
150 — кількість депутатів, які можуть ініціювати
          позачергове засідання ВР
45 - кількість депутатів, що мають право на звернення до Конституційного Суду, щодо конституційності закону.
 10 — кількість днів, через які закон набуває чинності після офіційного оприлюднення, якщо іншого не   передбачено законом.

                     ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ

Наведіть юридичне значення цифр

5 — строк повноважень Президента України

5 — строк повноважень депутатів ВР, Генерального
прокурора

5 — строк повноважень депутатів органів місцевого самоврядування

35 — вік, з якого громадянин України може бути обраний Президентом

10 — строк проживання в Україні для кандидата в президенти

30 днів — термін, під час якого новообраний президент вступає на пост

5 — на протязі 5 днів після офіційно оголошених результатів вступає на посаду Президент, обраний на позачергових виборах

                              СУДОВА СИСТЕМА

Наведіть юридичне значення цифр

3 — стаж роботи в галузі права, необхідний для
призначення судді суду загальної юрисдикції.

5— строк повноваження судді якого призначено вперше

9— строк повноважень судді Конституційного Суду України

10— строк проживання на Україні необхідний для обрання суддею

18— кількість суддів Конституційного Суду

25— мінімальний вік судді суду загальної юрисдикції

40— мінімальний вік судді Конституційного Суду

65— граничний вік судді

20— кількість членів Вищої Ради юстиції

20 - термін проживання в Україні для члена Конституційного Суду

                                ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО

Наведіть юридичне значення цифр

14 р. — часткова дієздатність,(особа має право здійснювати дрібні побутові правочини малолітня особа.)
14-18 р. — неповна цивільна дієздатність,( особа має право розпоряджатися своїм заробітком, стипендією), неповнолітня особа.
18р. — повна цивільна дієздатність, повнолітня особа.
1р. — відсутність особи протягом року в місці постійного проживання, відсутність відомостей про неї підставою для визнання її безвісно відсутньою.
14 р. — вік, з якого припиняється опіка.
14-18 — вік, з якого встановлюється піклування.
5 — кількість черг спадкування.
3 р. — загальна позовна давність.
1 рік — спеціальна позовна давність.
5 р. — позовна давність що застосовується до вимог про
визнання правочину недійсним.
10 р. — позовна давність, що застосовується до вимог про
застосування наслідків нікчемного правочину.
70 р. — строк чинності майнових прав інтелектуальної власності на твір для спадкоємців.


                              ТРУДОВЕ ПРАВО

Наведіть юридичне значення цифр

14,15,16 — вік вступу на роботу за різними умовами.
3місяці — максимальна тривалість випробувального терміну
5 днів — строк видачі трудової книжки.
40 год. — максимальна тривалість робочого тижня.
36 — максимальна тривалість робочого тижня для
неповнолітніх віком від 16-18 р. та працівників зайнятих на шкідливих умовах.
24 — мінімальна тривалість робочого тижня для
неповнолітніх віком від 14-16 років.
14 — мінімальний вік прийому на роботу.
1міс.— тривалість випробування для робітників.
3 год. — відсутність на робочому місті без поважної
причини є підставою для звільнення.
31 день — тривалість відпустки для неповнолітніх.
14 днів — термін потрібний для попередження про
звільнення за власним бажанням.
З 22 годин - до 6 год. — робота в нічний час
6місяців — після цього терміну безперервної роботи
працівник має право на відпустку повної тривалості


                           ПОЛІТИЧНІ ПРАВА

Наведіть юридичне значення цифр

6 — мінімальний вік членів дитячої організації.
9 — максимальний вік членів дитячої організації, коли потрібна згода батьків.
14— мінімальний вік членства в молодіжній організації.
15— мінімальний вік засновників молодіжної організації.
18 — мінімальний вік засновників та членів партії.
Мінімальний вік виборців.
21 — мінімальний вік для кандидата в депутати Верховної Ради.
4 — мінімальний відсоток голосів які повинні отримати
партії у виборах до Верховної Ради.
3 млн. — мінімальна кількість виборців, які повинні
висловитись за проведення референдуму.
100 тис. — мінімальна кількість підписів, які потрібно
зібрати в області, для проведення референдуму за
народною ініціативою.
35 —максимальний вік члена молодіжної організації (14-35)


                      ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО

50 — середньооблікова чисельність працюючих для малого підприємства.

250 осіб — велике підприємство

10 днів — строк необхідний для здійснення державної реєстрації суб'єктів господарювання.

7 років — строк повноважень Голови антимонопольного комітету

                                 СІМЕЙНЕ ПРАВО

Наведіть юридичне значення цифр

14 — вік, з якого неповнолітні самостійно вирішують питання проживання при розлученні батьків

18— шлюбний вік для дівчат.

18 — шлюбний вік для чоловіків.

14 — вік особи, якій за рішенням суду, може бути надано право на шлюб.

1 місяць — термін після спливу якого, органи РАГСу реєструють шлюб

10-14 років — вік, з якого враховується судом, бажання дитини при визначенні місця проживання в разі розлучення батьків.

1місяць — термін, після спливу якого, органи РАГСу можуть розірвати шлюб, якщо подружжя не має дітей.

7 років — вік, по досягненню якого, дитина дає згоду на зміну свого прізвища.

14 років — вік, з якого неповнолітні діти можуть звернутися до суду для захисту своїх прав та інтересів.

2місяці — термін,після спливу якого дитина покинута в може бути усиновлена.

21 р. — вік з якого дієздатна особа може бути усиновлювачем.

18 р. — мінімальна різниця у віці для усиновлювача повнолітньої особи.

14 р. — граничний вік малолітньої дитини над якою встановлюється опіка.

14-18 р. — вік неповнолітньої особи, над якою встановлюється піклування.

1 місяць — термін протягом якого дитина повинна бути зареєстрована.

45 років — максимальна різниця у віці між усиновлювачем та дитиною


                     КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО


Наведіть юридичне значення цифр


    16— вік, з якого настає кримінальна відповідальність.

14— вік, з якого настає кримінальна відповідальність

за окремі злочини.

2р.- 6 міс. — термін виправних робіт для повнолітніх.

1 р.-2 міс. — термін виправних робіт для неповнолітніх.

         15-45діб — термін арешту для неповнолітніх.

15років — максимальний термін позбавлення волі

1рік        — найменший термін позбавлення волі для неповнолітніх.

120 год. — максимальна тривалість громадських робіт для неповнолітніх.

500 — неоподаткованих мінімумів доходів громадян —

штраф для неповнолітніх

60-240 годин — тривалість громадських робіт

30-120 годин — тривалість громадських робіт для

неповнолітніх.

місяці — термін тримання під вартою під час досудового розслідування



4 місяці — максимальний термін тримання під вартою під час досудового розслідування

1 коментар:

  1. Я ЗАРАЗ ВИКОНАЮ ФІНАНСОВО ЗОБОВЛЕНО ПОЗИЦІЇ, ЯКУ Я ОТРИМАВ В LFDS. Я хотів би довести це до відома громадськості про те, як я вступив у контакт з паном Бенджаміном після того, як я втратив роботу і мені відмовили в позиці фінансова установа завдяки моєму кредитному рейтингу. Я не міг платити гонорар своїм дітям. Я відставав від рахунків, яких збирався викинути з дому через неможливість оплатити оренду житла. Саме в цей період мої діти були забрані у мене прийомною сім’єю. Потім я вирішив шукати кошти в Інтернеті, де я втратив 3670 доларів, які я позичив у друзів, і які я зірвав двома компаніями, що займаються позиками. Поки я не прочитав про: позику в Інтернеті (247officedept@gmail.com) десь в Інтернеті, все одно не переконав через те, що я пережив, поки мій родич, який є духовенством, також не повідомив мені про поточну схему позики в дуже низька відсоткова ставка 1,9 %% і прекрасні умови погашення без штрафу за невиплату платежу. У мене немає іншого вибору, ніж також зв’язатися з ними, що я зробив через текст + 1-989-394-3740, і містер Бенджамін відповів мені у відповідь. Цей день був Я найкращим і найкращим днем ​​у своєму житті, про який ніколи не можна забути, коли я отримати кредитне попередження в розмірі 400 000,00 доларів США суми позики, на яку я подав заявку. Я ефективно використав позику для погашення боргів та започаткування бізнесу, і сьогодні я та мої діти такі щасливі та задоволені. Ви також можете зв’язатися з ними електронною поштою: (247officedept@gmail.com) Довідкова лінія WhatsApptext: + 1-989-394-3740 Чому я це роблю? Я роблю це, щоб врятувати якомога більше тих, хто потребує позики, щоб не стати жертвою шахрайства в Інтернеті. Дякую і Бог благословить вас усіх, я Олександр Артем з горизонту парку до нашої ери, Україна.

    ВідповістиВидалити